46 Rozsévačová Emma
49 Zahradníková Anna
77 Havranová Barbora
České kadetky jsou druhé v Evropě!

České kadetky jsou druhé v Evropě! Tým trenéra Fouska nestačil jen na Italky, kterým podlehl ve finále o osm bodů. Součástí stříbrného celku byly i naše Aneta Finková (odchovankyně Nové Paky a Jičína, hrající poslední dva roky extraligu kadetek v našem dresu) a Hana Hajnová (nová posila z KP Brno).

stříbrné medailistky Aneta Finková (č. 4) a Hana Hajnová (č. 5)

SEMIFINÁLE:

České basketbalistky do 16 let si zahrají o evropský titul! V semifinále šampionátu dnes v Kaunasu přehrály už podruhé na ME Turecko. Kadetky jsou dlouhodobě nejúspěšnější mládežnickou reprezentací, což v zítřejším finále stvrdí další evropskou medailí.

Všechny indicie nasvědčovaly tomu, že to dnes bude mezi Českou republikou a Tureckem velká vyrovnaná bitva. Oba celky se chlubily prakticky stejnými statistikami z dosavadního průběhu ME. Navíc se potkaly už ve druhém zápase základní skupiny, v němž se svěřenkyně trenéra Richarda Fouska radovaly z dvoubodového vítězství po prodloužení.

„Velice důkladně jsme se na dnešek připravovaly, protože jsme se s nimi potkaly už ve skupině. Měly jsme připravené jejich videorozbory a na tréninku trénovaly jejich akce. Před zápasem na nás všech bylo vidět, že za každou cenu chceme do finále,“ popsala chvíle před utkáním kapitánka Simona Fišerová.

„Věděli jsme, že si nemůžeme dovolit takový propadák, který se nám stal v prvním vzájemném zápase. Znovu dohnat stejné manko už by nám nemuselo vyjít,“ varoval asistent trenéra David Zdeněk.

Papírové předpoklady oba týmy naplňovaly v prvním poločase. Češky se sice brzy ujaly vedení, ale soupeřky záhy vyrovnaly hru a začala přetahovaná o každý bod. I tak si ale Češky v poločase hýčkaly šestibodové vedení.

„Měli jsme je dobře přečtené. Mají silnou základní pětku a velmi dobrou rozehrávačku. Ale ukázalo se, že my máme ještě lepší. Naše lavička byla vyrovnanější. Soupeř měl postupem času těžší nohy a vypadal dost zdrchaně. Musím říct, že se nám vrátila skvělá příprava. Všichni obdivujeme, jaký ten tým má charakter. Holky nejsou spokojené s tím, co už dokázaly, ale mají obrovský hlad po dalším úspěchu,“ pochvaloval si Zdeněk.

Dobrou výchozí pozici dokázaly zúročit po změně stran, kdy všechny prognózy roztrhaly napadrť. Turkyně deptaly takřka neprostupnou obranou. Ta jim dovolila za třetí čtvrtinu pouhé dva body a Češky už už otevíraly bránu finálového souboje.

Ta se jim trochu přivřela ze začátku závěrečné desetiminutovky. Turkyně našly recept na českou defenzivu a devíti body v řadě vykřesaly posledníjiskru naděje. Náskok se ztenčil na rozdíl deseti bodů a to mohlo ve slabších povahách zasít semínko pochybnosti.

Jenže Češky už poněkolikáté na turnaji dokázaly, že mají pevné nervy. I díky tomu zatím nenašly na celém turnaji přemožitelky a také turecký nápor poslední naděje dokázaly ustát. Poslední minuty už mohly pomalu začít slavit postup do vytouženého finále.

„Zápas byl ohromně těžký. Nějaké chybičky přijdou, ale holky ukázaly obrovskou odvahu, neměly strach a šly tomu naproti. Kdo se dneska koukal, tak viděl, že byly lepším týmem a finále si zasloužily,“ těšilo českého trenéra. A pak si užíval zaslouženou odměnu: „Když člověk po zápase vidí emoce u holek, tak to je asi to nejhezčí, co člověk může zažít.“

Zítřejší závěrečný zápas celého turnaje rozhodne o tom, medaili z jakého kovu Češky přivezou domů. Ve finále vyzvou od 20:15 českého času lepší tým z dvojice Itálie – Španělsko. „Ještě nás čeká jeden zápas. Pokusíme se udělat vše, abychom odešli se vztyčenou hlavou. Tenhle tým už ukázal, že dokáže neskutečné věci. Věřím tomu, že vyhrabe všechny síly a ve finále je prodá,“ těší se na vrchol turnaje David Zdeněk.

Česká republika – Turecko 48:37 (11:6; 27:21; 41:23)

Fišerová 9, Zdeňková 8, Zeithammerová a Chromá po 7, Fučíková 6, Malíková 5, Finková, Stloukalová a Kubíčková po 2, Hajnová, Mikšíková a Pokorná 0 – Erdogan 9, Gul 7, Yilmaz 6

FINÁLE:

České basketbalistky do 16 let nedotáhly svou pohádkovou pouť evropským šampionátem až do zlatého konce. První porážku na turnaji jim až ve finále připravily Italky, které v dramatické koncovce vyhrály 52:60.

Češky do utkání nevstoupily dobře, když se na jejich výkonu možná až příliš projevovala pochopitelná nervozita z důležitosti utkání, které žádná z nich ve své dosavadní kariéře dosud nehrála. Naopak Italky už se mohly pochlubit zkušenostmi ze zápasů světového šampionátu.

Lvice poprvé skórovaly až v páté minutě utkání a vůbec po většinu zápasu hledaly jen složitě recept na italskou defenzivu. Naopak soupeřky předváděly často až velmi lehké a líbivé ofenzivní kombinace, které snad jako by ani nepatřily do basketbalu kadetek.

Čeští fanoušci vkládali naděje do začátku druhého poločasu, který nabízel možnost vrátit se do zápasu, ale místo toho to byly Italky, kdo navyšoval svůj náskok. Češky se dále trápily se ztrátami a úspěšností střelby. Italský náskok se vyšplhal až na 20 bodů.

Tu pomyslnou jiskřičku naděje zažehl závěr třetí čtvrtiny, kdy Češky zaznamenaly první bodovou šňůru v zápase. Pak svěřenkyně trenéra Richarda Fouska ukázaly to, co je zdobilo celý šampionát – obrovskou bojovnost. Energii do žil jim vlily úspěšné tříbodové pokusy. Zatímco v přechozím průběhu zápasu se z této vzdálenosti netrefily ani jednou, v závěrečném dějství to zvládly hned čtyřikrát.

I díky tomu a dalším povedeným ofenzivním akcím dokázaly náskok Italek takřka vymazat. Dvě minuty před koncem ztrácely pouhé tři body. Pak ale Italky zaznamenaly koš a dostaly české hráčky pod tlak. Ty musely riskovat a ve spěchu už se jim tolik nedařilo. Italky tak nakonec zápas přeci jen dotáhly do vítězného konce.

Češky skončily na evropském šampionátu druhé, ale po celou dobu turnaje předváděly bojovný basketbal a opravdu bojovaly jako lvice.

Do nejlepší pětky turnaje byla zvolena česká rozehrávačka Kateřina Zeithammerová.

Česká republika – Itálie 52:60 (7:14; 22:31; 32:48)

Malíková 12, Zeithammerová 11, Fišerová 8, Finková 6, Chromá 5, Stloukalová a Zdeňková po 4, Fučíková 2, Kubíčková, Mikšíková a Pokorná 0 – Nasroui 15, Panzera 11, Natali 10

TH: 16/6 – 21/9
Doskoky: 40 – 45
Zisky: 8 – 17
Ztráty: 19 – 15
Asistence: 14 – 21
Fauly: 16 – 18