3. ZŠ Komenského

Fan´s Trutnov

Juniorky na Mistrovství Evropy třinácté
31. 07. 2016, Petr Kapitulčin

Juniorky na Mistrovství Evropy skončily třinácté. Jedinými zástupkyněmi mimo brněnských a pražských klubů byly naše Kristýna Herinková a Eliška Štěbetáková.

...

Po základní skupině, ve které naše reprezentace dvakrát zvítězila, se náš tým postavil v osmifinále Turecku. Stejného soupeře náš tým na ME loni i předloni porazil, a že se jednalo o nejpřijatelnějšího soupeře ukázaly i další výsledky Turecka, když ve zbytku mistrovství již Turkyně všechny zápasy prohrály. V osmifinále však toto neplatilo a Turecko vedlo ve 3. čtvritně až o 22 bodů! Až poté český celek začal dramaticky snižovat a dvě minuty před koncem prohrával už jen o koš, když Turkyně byly ve viditelné psychické nepohodě. Náš výběr však už bohužel nedokázal do konce zápasu skórovat a padl tak do bojů o udržení.

Kristýna Herinková odehrála 11 minut v prvním poločase, bodově se ale neprosadila. Po změně stran již šanci nedostala.

27.07.2016
Česká republika - Turecko 56:60 (10:22; 22:38; 38:54)
Krejzová 19, Vitulová 13, Gallasová 10, Hošková 7, Zítková 5, Neubauerová 2, Ulrichová, Stoupalová a Herinková 0  - Ari 18, Yildizhan 15, Kepenc 8
TH: 6/4 - 13/8, Trojky: 8 - 6, Doskoky: 28 - 41, Zisky: 9 - 11, Ztráty: 16 - 24, Asistence: 11 - 14, Fauly: 15 - 17

V zápase proti Slovinsku jsme byli jasným favoritem. Vždyť Slovinky na ME dosud všechny zápasy prohrály. Navíc před dvěma roky v souboji stejných soupeřů i náš tým i bez šesti opor vyhrál na turnaji v Lucembursku proti kompletním Slovinkám o 31 bodů! Historie se bohužel neopakovala, ač to několikrát vypadalo na jasný zápas. Náš tým ale vybudované vedení nikdy nedokázal udržet. Podobně jako v jiných zápasech čerstvé hráčky většinou vybudovaly náskok, ale po dlouhém úseku na hřišti o něj následně přišly. V koncovce pak byly Slovinky jednoznačně živější a bojovnější, a byly odměněny nečekaným vítězstvím a tím i záchranou v divizi A.

Kristýna Herinková měla velmi dobrý vstup v prvním poločase, když si za tři minuty připsala úspěšné zakončení, asistenci, i doskok. Na další nasazení Kristýny během zápasu už nedošlo.

29.07.2016
Česká republika – Slovinsko 56:58 (14:14; 28:24; 37:39)
Hošková 15, Krejzová 13, Gallasová, Neubauerová a Zítková po 6, Vitulová a Stoupalová po 3, Ulrichová a Herinková po 2, Gašicová 0 – Košelj 20, Cvijanovič 12, Goršič 10 bodů a 15 doskoků
TH: 14/10 – 15/9, Trojky: 8 – 3, Doskoky: 38 – 39, Zisky: 9 – 9, Ztráty: 14 – 16, Asistence: 16 – 10, Fauly: 16 – 18

Dvě výhry, to byla jediná možnost jak zachovat divizi A. Situace, se kterou se nepočítalo, vždyť se jedná o ročník, který byl na ME U16 stříbrný. Ale psychika udělala své a Nizozemsko bylo většinu zápasu vpředu. Češky ale byly v závěru konečně bojovnější, lavička tentokrát žila a i to pomohlo k obratu v závěru utkání. Český tým měl konečně také štěstí, když soupeřky neproměnily dvě závěrečné střely. Naděje na záchranu žila, naopak soupeřkám zbyly jen oči pro pláč.

Kristýna Herinková odehrála 11 minut s bilancí +10, při jejím působení na hřišti jsme tak vyhráli o deset bodů. Bodově se neprosadila, ale zaznamenala hned tři asistence.

30.07.2016
Česká republika – Nizozemsko 74:73 (16:22; 39:41; 57:59)
Krejzová 26, Neubauerová 15, Zítková 13, Hošková 8, Vitulová 7, Gašicová 3, Stoupalová 2, Gallasová, Ulrichová a Herinková 0 – Kuijt 19, Etienne 16, Driessen 12

Podobně jako v zápase se Slovinskem náš tým dobře vstoupil do zápasu, ale několik nepovedených úseků znovu vrátilo soupeřky do hry. V závěru se týmy střídaly ve vedení, až nakonec po šestkách Gallasové zamířil duel do prodloužení. V něm jsme konečně začali využívat výškovou převahu a odměnou byl šestibodový náskok. O ten náš tým téměř přišel, ale nakonec vše dobře dopadlo a elitní divizi bude hrát Česká republika i příští rok.

I v posledním zápase dostala z dvojice trutnovských pivotek příležitost Kristýna Herinková, Eliška Štebetáková nastoupila na pár minut jen v prvních dvou utkáních ME. Kristýna za osm minut vstřelila dva body a přidala dva útočné doskoky.

31.07.2016
Izrael – Česká republika 84:87 prodl. (18:24; 39:40; 56:54; 75:75)
Hadad 24, Tirosh 18, Saar 14, Rotberg 11 – Gallasová 19, Vitulová a Hošková (18 doskoků) po 17, Ulrichová 13, Krejzová 12, Stoupalová 5, Herinková a Zítková po 2, Neubauerová a Gašicová 0
TH: 12/7 – 28/23, Trojky: 11 – 6, Doskoky: 28 – 66, Zisky: 12 – 5, Ztráty: 11 – 22, Asistence: 17 – 17, Fauly: 25 - 14